SPORY O KAPITALIZM

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Błąd
  • XML Parsing Error at 1:95. Error 9: Invalid character

Hans Kundnani (German Marshall Fund): TTIP musi umrzeć, aby Zachód mógł żyć

Email Drukuj PDF

Hans Kundnani, doradca German Marshall Fund, w swoim artykule pt. TTIP Must Die So the West Can Live stwierdza, że umowa dot. transatlantyckiego partnerstwa w dziedzinie handlu i inwestycji (TTIP) jest zagrożeniem dla współpracy między Europą a Ameryką.

Podstawowym argumentem autora w sprzeciwie wobec TTIP jest przekonanie, że taka umowa ? jeżeli chcemy, by była ona trwała i funkcjonalna ? musi być nie tylko oparta o wspólne interesy, ale także o wspólne wartości. Tymczasem Kundnani twierdzi, że TTIP ma znaczenie tylko i wyłącznie gospodarcze, co automatycznie sprawia, że obie strony patrzą na siebie jako na partnera mogącego przynieść zyski. Może to doprowadzić do sytuacji, w której po zakończeniu strumienia profitów, umowa ta, zdaniem jej stron, stanie się niepotrzebna i współpraca może się zakończyć.

Autor krytykuje także argumenty popierające TTIP. Mówi się o tej umowie, że będzie rozszerzeniem oddziaływania wolnorynkowych idei w gospodarce, tymczasem gospodarki państw Unii Europejskiej funkcjonują już w realiach ?państwa dobrobytu?. Konieczność nawrotu kapitalizmu w pełnej postaci wiązałoby się z koniecznością likwidacji opiekuńczości, co w naturalny sposób zwróciłoby przeciw umowie większość społeczeństw europejskich.

Podsumowując, Kundnani uważa, że zwolennicy TTIP powinni zrobić krok wstecz i pomyśleć dokładniej o Zachodzie, zarówno w aspekcie geograficznym, jak i moralno-ideowym. W celu dotarcia do rosnących potęg, które nie są częścią Zachodu w sensie geograficznym, Amerykanie i Europejczycy muszą podkreślać moralne znaczenie ewentualnego porozumienia. Kundnani zauważa jednak, że jest to dokładnie przeciwieństwem tego, co planuje się zawrzeć w umowie. Poprzez określenie Zachodu z perspektywy interesów gospodarczych Europy i Stanów Zjednoczonych, są one bardziej narażone na zdyskredytowanie idei współpracy pomiędzy oboma ośrodkami.

Opracowanie Mateusz Ambrożek

Źródło: http://foreignpolicy.com/2016/05/13/ttip-tpp-eu-trade-obama-asia

 

Menu


Wyszukiwarka

Aktualnie gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 16 gości